Drept de autor

6 noiembrie 2018 30

Buna ziua. As dori sa stiu daca un regizor de teatru, care monteaza spectacole pe bani publici oferiti de catre ministerul culturii, poate detine drept de autor pe aceste spectacole? Am consultat ceva informatie privind aceasta lege si am inteles ca nu are asa drept, adica nu i se ofera licenta de autor si respectiv certificat. Unde pot sa aflu numele persoanei respective care detine drept de autor, este un registru? Multumesc.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna
Nu este posibil, deoarece regizorul le-a montat fiind în exercitarea atribuțiilor de serviciu și prin urmare nu deține nici un drept.
Mai mult ca atât, nu cred ca ar fi posibil să-ți înregistrezi drepturile asupra modului cum este montat spectacolul, doar dacă aceasta ar fi o carte scrisă asupra căreia deține... mai detaliat drepturile de autor.

7 noiembrie 2018