Drept de moștenitor

21 decembrie 2019 134

Buna ziua. Mama mea a trăit cu tatăl meu vitreg 27 ani, ultimii 14 căsătoriți oficial. El a primit apartament de la serviciu, pe care l-au privatizat. El a decedat. Are un copil din prima căsnicie, major. Are acesta vreun drept de moștenitor asupra apartamentului? Împreună cu mama nu au copii.

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Copilul din prima căsătorie și mama ta au drepturi egale la moștenire.

Dacă la privatizare au participat doar tatăl vitreg și mama ta, rezultă că ambii dețin cîte 1/2 din apartament.

In urma decesului tatălui vitreg, urmează a fi împărțită doar partea acestuia, din care 1/2 revine copilului și 1/2 revine... mai detaliat mamei tale.

Cu alte cuvinte, copilul va moșteni 1/4 din întregul apartament.

21 decembrie 2019