Drept de preemțiune

5 martie 2020 144

Părinții mei timp de 16 ani au arendat un teren agricol de la primăria satului. Acum primăria vrea sa vândă terenul. Exista vreo lege potrivit căreia părinții mei au dreptul prioritar să cumpere terenul în cauză? Primarul satului zice că va face licitație și părinții mei nu au nici un drept de preemțiune. Cum sa procedam în cazul când primarul nu vrea să ne vândă noua terenul?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Conform art. 1295 alin (4) Cod Civil, Arendaşul are drept de preemţiune în cazul vînzării de către arendatorul proprietar a bunurilor date în arendă.

6 martie 2020