Drept de proprietate

19 aprilie 2019 128

Buna ziua. Eu am viza de resedinta in apartamentul tatalui meu. Tatal a primit apartamentul de la serviciu si l-a privatizat 9 ani in urma, eu pe atunci avind 16 ani. Spuneti-mi, va rog ce drepturi am asupra apartamentului? Sunt coproprietar?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Cristina

În cazul în care tatălui Dvs. i s-a repartizat un bun imobil care ulterior a fost privatizat de către acesta, iar Dvs. nu cunoașteți dacă sunteți coproprietar sau nu, vă adresați la Agenția Servicii Publice și solicitați un extrasul pe bunul imobil respectiv.
Astfel, în extrasul dat sunt indicați... mai detaliat coproprietari participanți la procedura privatizării.

Astfel, în dependență de numărul persoanelor participante la privatizarea bunului imobil, fiecăruia I se cuvine câte o cotă parte egală între ele.

20 aprilie 2019