Drept la succesiune

17 decembrie 2017 56

Buna ziua. Doresc sa ma ajutati in urmatoarea situatie.
Mama mea s-a recasatorit in anul 1983 avand un copil din prima casatorie - pe mine. Al 2-lea sot la acea perioada avea 2 copii din prima lui casatorie. Din casatoria lor s-a nascut sora mea. In anul 2010 a decedat mama - nu a avut loc succesiune. In 2017 a decedat sotul dumneaei.
Intrebare: Eu am ceva drepturi la masa succesorala din partea mamei? Fac precizarea ca deja s-a intocmit la notar acte pentru sora mea si cei doi copii ai sotului mamei fara ca eu sa stiu ceva! Multumesc anticipat pentru raspuns.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Avocat

Mostenitori ai mamei dvs erau:
1. dvs
2. sora dvs.
3. sotul ei
Toti au cote egale in lipsa unui testament
*
Mostenitori ai sotului sunt:
1. primul copil din prima casatorie
2. al doilea copil din prima casatorie
3. copilul din a doua casatorie (sora dvs).
Toti au cote egale in lipsa unui testament
****
In principiu, a doua mostenire (a... mai detaliat sotului) nu va afecteaza pe dvs.
Adresati-va la un notar din localitatea unde mama dvs a avut ultimul domiciliu si discutati situatia. Notarul ar putea inca sa deschida procedura succesorala sau, in cel mai rau caz, va veti putea adresa in instanta pentru repunerea in termenul de acceptare a mostenirii.

17 decembrie 2017
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Aici aș mai avea o remarcă, în cazul cînd dumneavoastră ați fost înfiat de al doilea soț al mamei beneficiați la fel de moștenire din a doua căsătorie a mamei în măsură egală cu toți frații.

18 decembrie 2017