Dreptul afacerilor in Germania

1 octombrie 2018 78

Buna ziua, eu m-am stabilit cu traiul si vreau sa deschid o afacere in Germania in domeniul serviciilor de gradinarit si reparatii terase, amenajarea gradinilor etc. Trebuie sa aleg o forma de organizare - SRL sau I.I. etc. Eu nu vorbesc foarte bine limba germana si serviciile avocatilor de aici sunt foarte scumpe. Va rog sa imi spuneti daca aveti cunostinte despre legislatia germana sau imi puteti recomanda un avocat din Germania care vorbeste limba romana. Va multumesc!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Popa
  • Avocat

În legislația germana sunt mai multe forme de organizare a activităților comerciale, însă ținând cont de genul de activitate invocat de dvs. considerăm se potrivește următoarea formă de organizare:
GEWERBE – reprezintă o formă de organizare, similar întreprinderii individuale din Republica Moldova. Nu există necesitatea unui capital social, iar răspunderea este... mai detaliat personală (adică cu întregul patrimonial ale persoanei fizice - fondatorul).
Cu toate acestea, o să aveți nevoie de serviciile unui contabil autorizat încă de la data înființării Gewerbe-ului, deoarece sunt o serie de documente şi formulare pe care trebuie să le depuneți la autoritățile financiar-fiscale din Germania; trebuie ținută evidența contabilă a Gewerbe-ului, conform normelor legale existente în Germania;
Trebuie să întocmiți un contract cu fiecare persoană fizică sau juridică pentru care realizați o anumită activitate, iar pentru a încasa banii conform contractului, este nevoie să întocmiți facturi;

Avantaje:
1. puteți demara activitatea cu un capital de pornire foarte mic, chiar zero;
2. procedura de înființare este relativ simpla si presupune costuri reduse;
3. cheltuielile de administrare sunt mai mici decât in cazul unei societăți comerciale;
4. puteți dispune de banii încasați în orice moment și nu după încheierea anului fiscal așa cum se întâmplă la celelalte societăți private;
5. sediul profesional poate fi in același timp și spațiul în care locuiește lucrătorul independent;
6. un lucrător independent se poate asocia în vederea unei lucrări cu o firma sau poate lucra la acea firma cu contract de prestări servicii;
7. puteți avea un program flexibil de lucru neexistând nici o restricție privind numărul de ore lucrate, sărbători legale, etc
8. autorizând-vă ca lucrător independent in Germania nu mai aveți nevoie de contract de munca si permis de munca in vederea obținerii dreptului de ședere.

Dezavantaje:
1. nu este considerata o entitate solida de către clienți sau beneficiari;
2. autorizatul trebuie sa demonstreze ca are calificarea necesara pentru desfășurarea activității pentru care s-a autorizat.

Pentru mai multe detalii puteți apela la Serviciul Suport (tel: +49 69 509 565 401)

2 octombrie 2018