Dreptul asupra terenului din fața geamurilor

29 martie 2019 99

Bună ziua. Locuiesc la primul etaj a unui bloc cu 2 etaje. Îmi parchez mașina în fața geamurilor, fără a incomoda cumva vecinii. Acum vecina care are geamurile în partea opusă a blocului (și care are grădină de zarzavaturi amenajată în fața geamurilor) intenționează să sădească flori în fața geamurilor mele. Cum pot împiedica legal acest lucru?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Ala,

La moment terenul aferent blocurilor locative aparține autorității publice locale și de acest teren se pot folosi proprietarii de locuințe din acest bloc, fiecare având drepturi egale.
Nu cred ca acel teren are destinație agricola sau ca în extras este menționat "grădini".
Apelați la conducerea asociației sau depuneți o plângere... mai detaliat la Pretura de sector și Poliție.

29 martie 2019