Dreptul colectorilor de a sesiza asistența socială dacă nu am rambursat un credit

24 aprilie 2024 3

Bună ziua. Nu am rambursat un credit nebancar și recent am primit o scrisoare de la colectori care mă amenință că vor sesiza asistența socială să ia măsuri în privința mea. Pot cei de la asistența socială să-mi ia copilul pentru că am datorii?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna ziua Mihail, nu, Nu pot asistența socială să întreprindă careva acțiuni față de DVS, asociația nu lucrează pentru creditori, e ceva non sens. Păstrați scrisoarea ceia pentru a eși mai departe cum în istanța de judecată așa și Asociația pentru protecția cetățenilor Chișinău, str. S. Lazo 48.

25 aprilie 2024