Dreptul copiilor la casa după divort

22 octombrie 2019 161

Buna ziua. Am divorțat de curând la notar. Împreună avem o casă și 3 copii, din care 2 sunt încă minori. Ideea este ca nu am făcut un partaj inca. Dar fostul soț cere procura sa vândă casă, ceea ce eu cred ca nu este corect, deoarece casa a fost construitî si gândită sa fie lăsată celor 3 copii. Noi am divorțat, dar casa vreau sa o lăsăm copiilor. El amenință că mă dă ăn judecata pentru partaj. Întrebarea mea este: copiii au dreptul să participe la acest partaj? Eu sunt dispusă să renunț la partea mea in favoarea copiilor. În caz de partajare, casa se împarte doar între fostii soți? Sau sunt incluși si copiii? Multumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

Bunurile dobândite în timpul căsătoriei constituie proprietate comună în devălmășie a soților și nu aparțin copiilor acestora.
La în timpul căsătoriei, odată cu desfacerea căsătoriei, sau după cum este cazul Dvs. soții urmează să partajeze bunurile proprietate comună în devălmășie!
În cazul în care ajungeți să partajați prin instanța de judecată cotele... mai detaliat părți pot fi diferențiate fapt despre care ne spune art. 26 Codul familiei ce prevede următoarele:
Articolul 26. Determinarea cotelor-părţi în proprietatea în devălmăşie a soţilor
(1) La împărţirea proprietăţii în devălmăşie a soţilor şi determinarea cotelor-părţi din aceasta, părţile soţilor sînt considerate egale dacă contractul matrimonial nu prevede altfel.
(2) Instanţa judecătorească este în drept să diferenţieze cotele-părţi în proprietatea în devălmăşie a soţilor, ţinînd cont de interesele unuia dintre soţi şi/sau de interesele copiilor minori.
(3) La împărţirea proprietăţii în devălmăşie a soţilor, datoriile comune se împart între ei proporţional cotelor-părţi ce le-au fost repartizate.

22 octombrie 2019