Dreptul de a vinde un bun imobil donat

19 iulie 2018 41

Dupa divort, instanta a stabilit domiciliul copilului minor cu mama. Dupa divort tatal a donat copilului un bun imobil. Este in drept mama copilului sa vanda acest imobil pana la implinirea varstei de 18 ani si in ce conditii? Cum ar fi posibil sa limitam acest drept (daca exista vreo forma de donatie care ar exclude acest drept)?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

Nu există o asemenea formă de donație, care ar exclude dreptul mamei de a înstrăina bunul imobil după donație.

Dar dreptul mamei este deja limitat de dispozițiile legale. Astfel, art 22(1) din Codul Civil al Republicii Moldova prevede că asemenea acte produc efecte juridice doar după autorizarea consiliului de familie,... mai detaliat sau, în lipsa acestuia, a autorității tutelare.
Prin urmare, chiar dacă mama vinde acel imobil, dreptul de proprietate nu va fi transferat până când nu se obține autorizația respectivă.

Succese!

26 iulie 2018