Dreptul de a vizita copiii

30 mai 2018 159

Ma adresez cu urmatoarea problema. Sunt casatorit, impreuna cu sotia avem 3 copii. Sotia este originara din Ungheni si impreuna cu cei 3 copii locuieste la moment in Ungheni, la parintii ei.
Suntem in proces de divort, eu locuiesc in Chisinau. Ieri, 28.05.18 a fost prima sedinta preliminara in procesul de divort, la care sotia nu s-a prezentat. M-am adresat instantei in vederea stabilirii unui grafic pentru a-mi vedea copii. Nu mi-am vazut copiii din ianuarie 2018, sotia refuza orice contact, sa vizitez copii refuza categoric. M-am adresat in judecata, judecata mi-a zis ca trebuie sa merg la asistenta sociala, am mers, acolo mi-au zis ca trebuie sa merg la primarie la jurist - am mers, juristul mi-a zis ca fara certificatul de casatorie nu face "nimic". Toate actele se afla la sotie, respectiv nu am acces deoarece ea nu raspunde nici la un apel. Este posibil de "scapat" de birocratia aceasta? Nu vreau sa incalc legea in cazul dat, doar cer suport, sa nu vezi copii timp de 5 luni e foarte dureros. Sper sa ma intelegeti si apelez la ajutorul Dvs. Multumesc.

Jurist comments 7

  • Jurisconsult

D-l Victor, DVS vă adresaţi oficiul stării civile şi vă faceţi un duplicat la actul de căsătorie, cu acest document vă duceţi la juristul de la primărie. Cu toatică el n-a să hotărască nimica, fiindcă ordinea e următoare, după ce divorţaţi, organul de tutelă stabileşte graficul de a vedea copii,... mai detaliat aşa e procedura.

30 mai 2018
Viorica Chirnicinii
  • Parajurist

Buna ziua. În conformitate cu Codul Familiei copilul are dreptul să comunice cu părinții și alte rude apropiate ale părinților, indiferent de faptul că părinții sunt în căsătorie sau divorțați. Părintele care locuieşte împreună cu copilul nu are dreptul să împiedice contactul dintre copil şi celălalt părinte care locuieşte separat,... mai detaliat cu excepţia cazurilor când comportamentul acestuia din urmă prezintă pericol pentru starea lui fizică şi psihică. Tinand cont de faptul ca sunteti in proces de desfacere a casatoriei , certificatul de casatorie se afla anexat la cererea de desfacere a casatoriei si nimeni n-o sa va elibereze un duplicat la momentul de fata. Fiecare parte a procesului a primit la mina cite un set de acte : copiile certificatelor de nastere a copiilor si copia certificatului de casatorie, cu care si va adresati la Directia Asistenta Sociala Ungheni, cerand stabilirea unui grafic de intrevedere cu copiii.

30 mai 2018

Buna ziua Viorica.
Problema e ca sotia a depus la divort, eu am aflat mai tirziu despre cererea depusa de ea.
Noi am locuit impreuna, intro buna zi mergand la scoala dupa copil, la intoarcere am gasit usa incuiata. Deci am ramas cu ce eram pe mine, rspectiv si toata actele, inclusiv... mai detaliat si actele mele personale sunt la ea
La nenumarate apeluri pe mobil si fix nu raspunde.
La prima sedinta de process nu sa prezentat p/u a discuta, a trmis prin avocat o cerere precum ea refuza categoric impacarea

30 mai 2018
Viorica Chirnicinii
  • Parajurist

Buna ziua. Dle Victor, buletinul de identitate este documentul dvs si trebuie sa fie la Dvs. In primul rand la sedintele de judecata vi se cere sa-l prezentati. Deaceia vorbiti cu avocatul sotiei sau cu seful de post din localitatea unde ea se afla. Dovada ca buletinul dvs se afla... mai detaliat la dei pot servi copiile buletinului autentificate (anexate la cererea de chemare in judecata) care se fac doar de pe original.

31 mai 2018

Buna ziua Dna Viorica,
la cate am analizat eu si pentru multe altele care-mi lea facut mie, pot sa o sa actionez in judecata pe dosar penal , la cate stiu furtul de acte personale, bunuri personale etc se pedepseste penal,- ceea ce nu vreau sa fac, copii nu trebuie sa... mai detaliat sufere.
Doar o intrebare, daca nu Va suparati, in cazul cand dinsa refuza orice contact, cum asa putea sa aflu avocatul ei, ca sa-i explic eu lui ce urmari poate avea toate p/u dinsa, sunt sigur ca el nu conoaste toate detaliile.
Multumesc.

31 mai 2018

Revin cu rugamintea la intrebarea de mai sus,- cine ma poate ajuta cu avocat din or.Ungheni,- unul independent, mentionez ca parintii sotii sunt bastinasi sin or. Ungheni si au o oarcare influienta in aceasta localitate

1 iunie 2018

vin din cu rugamintea de mai sus

4 iunie 2018