Dreptul de parinte

17 iulie 2019 132

Cum de procedat in cazul cand tatal nu-si poate vizita copii? Dupa divort tatal achita pensia alimentara, sistematic trimite haine, incaltaminte, dulciuri. Cu toate acestea, i se pun piedici la vizitarea copiilor. Care sunt urmarile in cazul daca tatal renunta la copii? El este doar o sursa materiala, nu se bucura in niciun fel de propriii copii. Dupa divort, judecata nu i-a interzis/restrictionat vizitarea copiilor.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua!

Stimată Dna Ana,
Legislația Republicii Moldova nu admite renunțarea la drepturile părintești, ci poate doar decăderea din drepturile părintești și în situații specifice doar.
În cazul în care părinții locuiesc separat, acel părinte care locuiește separat de copilul său urmează să se adreseze autorității tutelare cu o cerere prin care solicită... mai detaliat stabilirea unui grafic de întrevederi copilul său.
Pentru nerespectarea deciziilor autorității tutelare privind stabilirea graficului de întrevederi cu copilul poate duce la atragerea la răspunderea contravențională a părintelui care creează impedimente la întrevederea copilului cu celălalt părinte.
În cazul în care nu sunteți de acord cu graficul stabilit de către autoritatea tutelară urmează să vă adresați în instanța de judecată competentă în vederea contestării și modificării graficului de întrevederi.

Succes.

18 iulie 2019