Dreptul de propritate

7 septembrie 2020 48

Cine are dreptul de proprietate asupra unui imobil procurat in credit inaintea casatoriei, daca ratele creditului sunt achitate si in timpul casatoriei?

Jurist comments 1

Cătălin Avxentiev
  • Student

Bună ziua, apartamentul vă aparține dvs. În cazul că ați făcut după căsătorie: reparație capitală, reconstrucție, reamenajare etc..
Și în cazul când imobilul și-a ridicat valoarea în urma muncii soțului sau au fost investite mijloace comune sau mijloacele unuia dintre soți în imobil, el poate fi recunoscut ca proprietate în devălmășie,... mai detaliat adică comună.
Consultați articolul 23 din Codul Familiei.

7 septembrie 2020