Dreptul la concediu anual si ajutor material in cadrul organizatiilor aflate la autogestiune

15 iulie 2016 656

Buna seara! Eu am oare dreptul la concediu anual plus ajutor material, daca suntem organizatie la autogestiune. Mersi!

Jurist comments 2

n n
  • Student
  • Alte domenii

Bună seara,
Dnv aţi încheiat contract individual de muncă în cadrul asociaţiei pentru ca să beneficiaţi de ajutor material sau concediu din partea ei? Dacă aţi încheiat unul măcar timp de jumătate de an,concediu se preia din suma salariului.În contract se poate stipula acordarea bonusurilor şi a ajutoarelor materiale din partea... mai detaliat angajatorului : “ Angajatorul este în drept să acorde anual salariaţilor ajutor material în modul şi condiţiile prevăzute de contractul colectiv de muncă sau de actele normative în vigoare. Ajutorul material poate fi acordat salariatului, în baza cererii lui scrise, în orice timp al anului ori adăugat la indemnizaţia de concediu”.De asemenea,Conform Codului Muncii aveţi dreptul la :asigurarea dreptului la condiţii echitabile de muncă, inclusiv la condiţii de muncă care corespund cerinţelor protecţiei şi igienei muncii, şi a dreptului la odihnă, inclusiv la reglementarea timpului de muncă, la acordarea concediului anual de odihnă, a pauzelor de odihnă zilnice. În acelaşi timp,veniturile realizate de asociaţia obştească din activitatea economică nu pot fi distribuite între membrii acestei asociaţii şi se folosesc în exclusivitate pentru realizarea scopurilor şi sarcinilor statutare. Însă,se permite folosirea veniturilor în scopuri filantropice, chiar dacă acest lucru nu este stipulat în statut.

15 iulie 2016
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Salut,
Referitor la concediu anual - ai dreptul...indiferent de sursa de finantare a angajatorului.
Referitor la ajutorul material, care presupun ca te referi la cel ce se acorda pe linga indemnizatia de concediu - angajatorul este in drept (nu obligat) sa iti ofere. Adica, il vei primi doar daca asa prevede... mai detaliat contractul sau conventia colectiva.
Odihna placuta!

15 iulie 2016