Dreptul la cota parte

15 ianuarie 2018 403

Buna ziua.La privatizare au participat 4 membri si fiecare a primit 1/4 cota parte (mama mea, eu si copilul meu minor, fratele meu). Sotul meu care nu a fost inregistrat in apartament si nu a participat la privatizare, are drept la cota mea parte?

Jurist comments 4

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Corina,

Faza-i că un bun dobândit în timpul căsătoriei (in cazul dvs, cota-parte ) astfel, regula generală este că fiecare dintre soţi deţine câte jumătate din totalitatea bunurilor comune (în lege numită proprietate în devălmăşie).

Aici vorbim despre partajul averii în caz de divorț.

Bunuri în proprietate în devălmăşie a... mai detaliat soţilor sunt, potrivit legii, bunurile mobile şi imobile, valorile mobiliare etc care au fost construite, constituite, procurate sau făcute din contul mijloacelor comune, precum şi alte bunuri dobândite în timpul căsătoriei, chiar dacă sunt procurate sau depuse pe numele unuia dintre soţi.

15 ianuarie 2018
Diana Conea
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Depinde cind a fost efectuata privatizarea. In timpul casatoriei Dvs sau in afara ei.

16 ianuarie 2018

Multumesc, si mai am o intrebare, daca intre timp eu am devenit mostenitor al celorlalte cote parti a coproprietarilor (in urma decesului) si sunt in casatorie, aceste pari la fel sunt parti de partajare in caz de divort?
Da, am fost casatoriti cind am participat la privatizare.
Multumesc.

21 ianuarie 2018
Nicolae Ilco (Calin)
  • Parajurist
  • Alte contravenţii

Salutare,
În cazul Dvs. se aplică al. 1, art. 22, Codul Familiei:
Articolul 22. Proprietatea personală a soţilor
(1) Bunurile care au aparţinut fiecăruia dintre soţi pînă la încheierea căsătoriei şi bunurile primite în dar, obţinute prin moştenire sau în baza altor convenţii gratuite de către unul dintre soţi în timpul căsătoriei, sînt... mai detaliat proprietate personală a fiecăruia dintre soţi.

14 februarie 2018