Dreptul la informare

1 martie 2023 47

Bună ziua! Am avut obligat de instanță să achit niște cheltuieli de judecată, dar nu le-am achitat la timp și dosarul a ajuns la executorul judecătoresc. Acesta mi-a blocat conturile și a calculat penalități. Aș vrea sa știu dacă a existat obligația să fiu informat despre această procedură în prealabil: cum și unde se achită cheltuielile de judecată, ce urmează în caz că nu mă conformez? Menționez ca nu am avut intenția să nu achit datoria.

Jurist comments 2

Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună. Atât timp cât ați cunoscut despre hotărârea privind obligația de a achita serviciile și nu ați achitat, nu trebuia să fiți informați suplimentar.

Dar despre pornirea procedurii de executare trebuia să fi fost informați.

Codul de executare
În termen de 3 zile de la primirea documentului executoriu, executorul judecătoresc emite o încheiere... mai detaliat cu privire la intentarea procedurii de executare, pe care o expediază părţilor în procedura de executare în cel mult 3 zile de la emitere, şi propune debitorului de a executa documentul executoriu în termen de 15 zile, fără să întreprindă acţiuni de punere în executare a documentului executoriu. La încheierea cu privire la intentarea procedurii de executare va fi anexat borderoul de calcul al cheltuielilor de executare legate de plata taxei de intentare şi de arhivare a dosarului de executare. Debitorului i se va expedia şi copia documentului executoriu, certificată de executorul judecătoresc. Curgerea termenului începe din momentul comunicării debitorului a încheierii cu privire la intentarea procedurii de executare în condiţiile art.67 din prezentul cod.

1 martie 2023
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Executorul urma să vă expedieze încheierea de intentare a procedurii de executare şi să vă ofere 15 zile pentru a achita benevol

1 martie 2023