Dreptul la perfectarea actelor fara acordul celuilalt parinte

15 ianuarie 2021 74

Bună ziua. Sunt divorțată de 5 ani. Cu fostul soț am ținut legătura doar prima jumătate de an după divorț. Copilul după întrevederile cu el cu el făcea isterii și povestea că tata îi spune că din cauza mea ne-am despărțit. Nu a mai tinut legatura cu copilul de atunci, sub pretextul că eu nu îi permit să-l viziteze. Astăzi am fost anunțată de avocat că dacă doresc acordul fostului soț pentru perfectarea actelor, trebuie să îi stabilesc grafic de întrevedere și să îmi retrag cererea de la executor pentru incasarea pensiei alimentare. Pot obține legal prin instanța acordul pentru ieșirea copilului din țară, precum și pentru perfectarea actelor, fără condițiile lui?

Jurist comments 4

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Prin instanță e posibil de ocolit obligațiile de a cere careva acorduri de la soț.
Ieșirea peste hotar pe perioada scurta nu implica necesitatea unui acord, doar in cazul stabilirii domiciliul copilului permanent peste hotare.
Cit ține de acte, dincite cunosc nu e neaparat acordul ambilor părinți, contactați linia de informare ASP.GOV.MD... mai detaliat nr. 14909 pentru detalii.

16 ianuarie 2021
Ecaterina S

Vă rog să specificați la care acorduri vă referiți, că ar fi posibil obținute prin instanța.

16 ianuarie 2021
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Spre exemplu in caz ca se dorește plecarea peste hotare la trai permanent iar tatal nu oferă acordul.
Pentru perfectarea actelor pentru cetațenie RO, daca nu greșesc Autoritățile RO solicitau acordul ambilor părinți.
Oricare alte acorduri la care se refuză, este vorba de situație concretă.
Totodată, daca parintele nu se ocupa in genere... mai detaliat de educație si viata copilului, e posibil decăderea din drepturi parintești, vă solutioneaza toate situațiile (dar este o sanctiune maximală)

16 ianuarie 2021
Ecaterina S

Vă mulțumesc pentru răspuns.

17 ianuarie 2021