Dreptul la proprietate a copiilor fata de parinti.

6 septembrie 2018 112

Buna ziua. Eu locuiesc impreuna cu parintii mei la casa pe pamant, sunt unica fiica a lor. Actele pe casa sunt pe tata meu. Atunci are dreptul sa ma alunge din casa lui (am un copil de 2 ani)? Eu am vreun drept la proprietate, sa demonstrez ca nu poate sa ma oblige sa plec din casa lui?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
În cazul dat proprietar al bunului imobil este tatăl și posibil mama Dvs, dacă bunul a fost dobândit în timpul căsătoriei acestora.
Astfel Dvs nu aveți dreptul a o cotă parte.

6 septembrie 2018

Atunci pot sa risc sa fiu data afara pe drumuri?

11 septembrie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Da, din păcate.

11 septembrie 2018