Dreptul salariatului de a beneficia de zile libere pentru a merge la sesiune?

17 decembrie 2021 84

Bună ziua. Sunt studentă în anul patru în domeniul pedagogie, activez în domeniul respectiv de la 1 septembrie curent. Acum, în perioada sesiunii, angajatorul îmi zice că eu primesc salariu și nu are cum să-mi dea liber ca să merg la examene. Ce fac în așa caz?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna dl. sau d-mna Fatras, DVS trebue să depuneți o cerere pe numele angajatorulu cu trimiterea la art. 116 Codul muncii, cu indicare să vă prezinte un concediu de studii.

18 decembrie 2021