Dreptul sotiei

17 august 2017 77

Toate bunurile acumulate in timpul casatoriei sint inregistrate pe numele sotului (2 apartamente, masina), adica au fost cumparate impreuna. La moment sotul afirma ca sotia nu are nici un drept asupra acestor bunuri. E adevarat? Daca nu, cum sa procedeze sotia pentru a avea dreptul la o parte din ele.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

Art. 20 alin. (3) din Codul Familiei stabilește expres faptul că bunurile dobândite în timpul căsătoriei reprezintă obiecte ale proprietății comune în devălmășie indiferent dacă sunt procurate sau depuse pe numele doar a unuia dintre soți.

Cu alte cuvinte, nu prezintă importanță pe numele cui au fost înregistrate aceste bunuri.... mai detaliat Ele sunt proprietate comună în devălmășie.

În situația în care soțul afirmă cu insistență și nu permite exercitarea dreptului asupra acestor bunuri, soția poate depune o cerere de chemare în judecată privind constatarea dreptului de proprietate comună în devălmășie asupra acestor bunuri în ordine de PROCEDURĂ CONTENCIOASĂ OBIȘNUITĂ!.

Cererea de chemare în judecată urmează a fi întocmită respectând prevederile art 166,167 din Codul de Procedură Civilă al Republicii Moldova.

Succese!

18 august 2017