Dreptul soțului asupra inui umobil

11 iulie 2023 5

Bună ziua. Suntem o familie. Soțul a cumparat garaj și l-a înregistrat pe numele sau. Eu, ca soție, am drept de proprietar asupra garajului în cauză?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua. Bunurile procurate în timpul căsătoriei sunt bunuri comune în devălmășie a soților. Deci, dvs sunteți coproprietari. Totodată, va recomand să vă adresați la ASP în vederea înregistrării dreptului

12 iulie 2023
Maria Gogu
  • Avocat-stagiar

Bună ziua Doamna Svetlana, potrivit art. 20 din Codul Familiei, bunurile dobândite de către soți în timpul căsătoriei aparțin ambilor cu drept de proprietate în devălmășie, conform legislației. Totodată, sunt proprietate în devălmășie a soților bunurile mobile și imobile dobândite în timpul căsătoriei, chiar dacă sânt procurate sau depuse pe... mai detaliat numele unuia dintre soți. Dreptul la proprietate în devălmășie se extinde și asupra soțului care nu a avut un venit propriu, fiind ocupat cu gospodăria casnică, cu educația copiilor sau din alte motive temeinice.
Prin urmare, garajul achiziționat de către soț vă aparține ambilor cu drept de proprietate în devălmășie.

12 iulie 2023
  • Avocat
  • Alte domenii

aveți dreptul să luați certificatul de căsătorie și să solicitați ca deținătorul registrului să vă includă și pe dvs în numărul coproprietarilor acest bun......

13 iulie 2023