Dreptul sotului in privinta imobilului dobandit inainte de casatorie

24 iunie 2024 3

Buna ziua. Recent m-am casatorit oficial si acum doresc sa vand imobilul pe care il am in proprietate de dinainte de casatorie. Ma intereseazaa daca actualul sot va avea cota-parte din apartament dupa despartire ori decesul meu.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua. În caz de divorț, soțul nu are careva drepturi asupra bunurilor dobândite până la căsătorie.
În caz de deces, soțul supraviețuitor va avea dreptul la 1/4 din acele bunuri.

Dar nu e clară întrebarea... doriți acuma să vindeți un imobil însă întrebați de dreptul asupra unui apartament după divorț sau... mai detaliat deces.

26 iunie 2024