Drepturi asupra casei care a fost a parintilor, iar dupa divort a ramas a mamei

26 decembrie 2022 30

Buna ziua. Parintii mei au divortat 25 de ani in urma. Tatal biologic a lasat mamei casa la partaj. Mama e recasatorita de 20 de ani. In cazul in care mama decedeaza, care sunt drepturile mele la casa? Dar ale tatalui vitreg?

Jurist comments 1

  • Avocat
  • Alte domenii

deschide codul civil și găsește moștenirea legală.............dacă într-adevăr casa e înregistrată doar pe numele mamei..............tatăl vitreg ca soț va moșteni 1/4, restul copiilor în părți egale........sau întocmește testament.......pe tema moștenirii ar trebui să deschideți singuri codul civil și să citiți.......

26 decembrie 2022