Drepturi si obligatiunile tatalui

27 noiembrie 2017 116

Tatal copilului a fost decazut din drepturile patintesti pentru ca nu achita pensia. Timp de 2 ani am asteptat sa i se trezeasca simtul de parinte. Acuma am solicitat executorului judecatoresc sa incaseze de la tatal copilului alimentele. Executorul judecatoresc a inaintat instantei de judecata procesul verbal de contraventie pentru neexecutare, insa judecatorul a refuzat amendarea, din motiv ca tatal copilului a fost decazut din drepturi si el nu mai trebuie sa achite pensia alimentara. Stimati juristi - pe ce articol se bazeaza aceasta ipoteza?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua, E cazul sa numiti si acest magistru stralucit, care are dreptul la opinii dar sa incalce nu are dreptul.
Obligatia de pensie alimentara este una de care nu te poti absoli chiar daca esti decazut din drepturi, ori esti decazut din drepturi nu si din obligatii. contestati si... mai detaliat sunt increzator ca veti castiga.

28 noiembrie 2017