Drepturile angajatului la o Intreprindere Individuala?

20 octombrie 2017 112

Sunt angajata de 3 ani la un market, dar nu am avut niciodata concediu si am un salariu minim de 1.100 lei. E corect asa? Si lucrez 14/15 ore pe zi, cu toate ca am un copil dde trei ani.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Aliona Barbăscumpă
  • Jurisconsult

Corect este:
1. Sa lucrați 8 ore pe zi, 5 zile in saptamima, 40 ore pe saptamina.
2. Sa beneficiați de un concediu plătit , care este de 28 zile minim pe an, iar in 3 ani - 84 zile, și care se achita in mărimea unui salariu mediu.
3. Mărimea salariului... mai detaliat - Treb sa aveți cel puțin 2380 lei ( salariu minim pe țara - in regimul de munca pe care L-am menționat mai sus)
Drepturile Dvs cu siguranța - sunt încălcate!
http://lex.justice.md/md/333943/

20 octombrie 2017
Lucia Betisor
  • Parajurist
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,dvs aveţi un contract de muncă invidual semnat de ambele părţi?

23 octombrie 2017