Drepturile bunicilor paterni

12 aprilie 2022 87

Buna ziua. Am trăit în concubinaj cu tatăl copilului meu. In urma unui accident, tatăl copilului a decedat. Copilul poarta numele tatălui. În așa caz, ce drepturi asupra nepotului au bunicii paterni?

Jurist comments 1

Irina Clepalo
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Buna ziua, bunicii copilului conform codului familiei au dreptul de a comunica cu el, în caz că dvs împiedicați exercitarea acestui drept, bunicii se pot adresa autorității tutelare cu o cere cu privire la obligarea pe dvs de a respecta drepturile bunicilor. În în caz că dvs nu respectați hotărîrea... mai detaliat autorității tutelate buniciii se pot adresa în instanța de judecată.

15 aprilie 2022