Drepturile copiilor la bunurile imobile ale parintilor

10 august 2016 1240

Buna ziua stimati juristi. Va rog sa ma lamuriti ce drepturi ar avea copii asupra bunurilor imobile ale parintilor intr-o asemenea situatie: Sotul din casnicia anterioara are 2 copii. In timpul casatoriei secunde, sotii au primit din partea primariei un lot pentru constructii. As vrea sa stiu daca copii din prima casatorie ar putea avea dreptul la acest teren sau eventual la o casa deja construita. Si in care cazuri au putea pretinde la bunurile tatalui?

Jurist comments 7

Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

In speta dumnevoastra , copii din prima casnicie ar putea pretinde la bunurile tatalui dupa decesul acestuia ! Adica , odata ce lotul pentru constructii ori eventuala constructie , contituie bun in devalmasie a sotilor (a 2-a casatorie) , respectiv dupa decesul tatalui bunurile lui se vor imparti in 2... mai detaliat cote-parti , 1/2 cota-parte sotiei cu care a dobindit bunurile , 1/2 cota-parte tuturor urmasilor tatalui !

10 august 2016
Ecaterina S

Va multumesc si rog sa-mi spuneti ce e posibil de facut ca aceasta sa ramina doar bun imobil a sotiei si copiilor din casnicia prezenta?

10 august 2016
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bună ziua,
În general, copiii nu au drepturi patrimoniale asupra bunurilor părinților.
Totuși, copiii au mai multe drepturi nepatrimoniale față de părinți, care în unele cazuri ar putea avea pentru părinți efecte indirecte de ordin patrimonial. De exemplu, copiii minori au dreptul de coabitare cu părinții - fapt care instituie obligație legală... mai detaliat pentru părinții acestuia de a le asigura locațiunea în spațiul locativ pe care îl dețin, pînă la atingerea de către aceștia a majoratului.
De fapt, nu au drepturi asupra bunurilor parintilor, nici copiii din casnicia anterioara, nici acei comuni din casnicia Dvs.
În cazul Dvs, copii din căsnicia anterioară ar putea avea doar dreptul de moștenire a bunurilor soțului (tatălui lor)
Pentru aceasta, copiii vor trebui să facă dovada paternității ca să poată culege moștenirea, pe principii generale, alături de copiii Dvs.
Respectiv, ca răspuns la întrebarea Dvs - copiii nu au drepturi asupra lotului de pămînt sau oricare alt bun al familiei Dvs, însă Copiii din căsnicia anterioară ar putea pretinde la bunurile soțului Dvs doar dacă 1) sunt minori, în sensul beneficierii de locațiune. și 2) în cazul decesului tatălui lor, la 1/2 cotă parte din masa succesorală (rezerva) dacă vor demonstra faptul că sunt copii acestuia.
Ei nu pot fi privați de aceste drepturi.

10 august 2016
Ecaterina S

Bine atunci pun altfel intrebarea. ce ar trebui sa intreprinda sotul ca la asceste bunuri nici dupa deces copii din casnicia anterioara sa nu poate pretinde.

10 august 2016
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Ecaterina,
de fapt, dreptul copiilor la moștenirea tatălui lor este un drept absolut, care nu poate fi exclus prin faptul divorțului de fosta soție, și nici prin alte fapte juridice cum ar fi decăderea din drepturile părintești.
Unica soluție recomandabilă pentru evitarea situațiilor în care copiii Dvs ar avea de pierdut de... mai detaliat pe urma pretențiilor patrimoniale din partea copiilor soțului din căsnicia anterioară - este încheierea unui Contract matrimonial autentificat notarial, în care să conveniți cu soțul asupra faptului că bunurile imobile respective constituie proprietatea Dvs personală.
Sau, soțul ar putea să vă doneze cota sa parte în baza unui Contract de donație.
Ideea este ca soțul Dvs să nu fie proprietar al bunurilor respective.

10 august 2016
Ecaterina S

Va multumesc mult pentru raspuns, m-am luminat asupra acestui subiect. O zi frumoasa sa aveti.

10 august 2016
Elena Mocanu
  • Notar
  • Alte domenii

Dna Ecaterina,
Pentru a scoate terenul din proprietatea comună a soţilor puteţi face partajul, care se admite in perioada casatoriei. Daca terenul va reveni in proprietate Dra va constitui proprietate persoanla, care nu se include in masa succesorala.
Succese

10 august 2016