Drepturile mamei

2 iunie 2019 163

Buna ziua. Sunt mamica divortata. Tatal copilului de 6 ani cere sa-l ia pe noapte, dar de fiecare data cand l-a luat, copilul pateste ceva. Eu am dreptul sa nu-i las copilul pe noapte daca nu-mi doresc asta? Plus el cand vine sa-l ia, mereu vine cu persoane straine.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
Ambii părinți au aceleași drepturi și obligații față de copil, și nu pot fi limitate decît de instanța de judecată.
Dacă apar situații excepționale, adresațivă la poliție, cit și informați direcția pentru drepturile copilului pentru a aranja un grafic de întîlniri, care poate fi confirmat prin intermediul instrumentelor de judecată.

3 iunie 2019