Drepturile minorilor - urgent!

30 mai 2019 39

Elevii din clasa fiicei mele (11 ani) au semnat o cerere colectiva prin care au solicitat ca in curicula lor sa fie pastrat in conitnuare obiectul optional (cultura si civilizatia franceza). Problema consta in faptul ca elevii au fost obligati de conducerea scolii sa semneze aceasta cerere, desi nu vroiau, fiindca atat parintii, cat si copiii vor un alt obiect optional sa fie inclus in curicula. Lasand la o parte tema de "fortare" a copiilor, ma intereseaza (ca idee) daca copiii de 11 ani au dreptul sa semneze asemenea cereri fara acordul (verbal/scris?) al parintilor? Va multumesc anticipat.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Faceti toti parintii elevilor respectivi o Declarație de retractare a cererii semnate de minori, pe care o depuneti cu inregistrare la Administratia școlii și în copie, cu inregistrare, la Ministerul Educației (sau individual, daca ceilalti parinti nu doresc).

30 mai 2019