Drepturile parintesti dupa divort

25 ianuarie 2021 35

Buna ziua. Am doi copii din prima casatorie, care dupa divort copii au ramas cu fosta sotie. Eu in prezent ma aflu peste hotare. Recent am aflat ca fosta sotie m-a decazut din drepturile parintesti si a trecut copiii in familia ei. E posibil sa fie decisa asa problema fara ca eu sa dau acordul? Cum pot sa aflu daca copii sunt in familia mea sau nu? Unde pot sa ma adresez?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Nicolae Ilco (Calin)
  • Parajurist
  • Dreptul civil
  • Dreptul muncii
  • Dreptul familiei
  • Dreptul imobiliar
  • Alte contravenţii

Salutare

Conform art. 67, Codul Familiei:

Articolul 67. Decăderea din drepturile părinteşti
Părinţii pot fi decăzuţi din drepturile părinteşti dacă:
a) se eschivează de la exercitarea obligaţiilor părinteşti, inclusiv... mai detaliat de la plata pensiei de întreţinere;
b) refuză să ia copilul din maternitate sau dintr-o altă instituţie curativă, educativă, dintr-o instituţie de asistenţă socială sau alta similară;
c) fac abuz de drepturile părinteşti;
d) se comportă cu cruzime faţă de copil, aplicînd violenţa fizică sau psihică, atentează la inviolabilitatea sexuală a copilului;
e) prin comportare amorală, influenţează negativ asupra copilului;
f) suferă de alcoolism cronic sau de narcomanie;
g) au săvîrşit infracţiuni premeditate contra vieţii şi sănătăţii copiilor sau a soţului; precum şi
h) în alte cazuri cînd aceasta o cer interesele copilului.

Deci, dacă Dvs. vă aflați în una din situațiile descrise mai sus, atunci puteți fi decăzut din drepturile părintești. Decăderea se face numai prin judecată și, Dvs. trebuia să primiți o citație în acest sens. În cazul în care nu sunteți de acord cu hotărîrea instanței de judecată, o puteți contesta cu apel în termen de 30 de zile de la data pronunţării dispozitivului hotărîrii.

Servus

25 ianuarie 2021