Drepturile salariale și dreptul de a demisiona

9 iunie 2021 30

Bună ziua. Un cetăţean al RM, angajat de o firmă înregistrată în RO, care are sediul de facto la Chişinău a depus cererea de demisie cu repectarea termenulu de preaviz şi a condiţiilor contractuale. Angajatorul, însă, refuză să o înregistreze şi să elibereze actele personale, precum şi să recalculeze concediul nefolosit, ci impune angajatul să lucrze în mod repetat termenul de preaviz.
1) Unde trebuie să se adreseze angajatul pentru apărarea drepturilor sale, dat fiind faptul că Inspectoratul Muncii vine cu reacţia că această problemă nu ţine de competenţa teritorială?
2) Care este cadrul legal, conform căruia, persoana juridică cu sediul juridic la Iaşi, de facto îşi desfăşoară activitatea şi respectiv recrutează persoane la Chişinău?
Mulţumesc!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

O asemenea abordare ce ține de competența teritorială este greșită or la caz salariatul este cet. a RM care activează în baza unui CIM care prestează munca în RM, prin urmare, adresați repetat plângerea către IM iar ulterior dacă aceștia refuză să ia măsuri înaintați o acțiune în instanța... mai detaliat de judecată.

10 iunie 2021