Drepturile și obligațiile funcționarului public

24 iunie 2024 3

Bună ziua! Persoana în funcție, spre exemplu director de grădiniță sau educator, poate pe rețelele de socializare să distribuie, să pună aprobări și comentarii la unele publicații făcute în grupul APL pe acea rețea de socializare? Spre exemplu: se desfășoară ședința consiliului local, educatorul sau directorul poate privi live în timpul serviciului acea ședință? Sau trebuie numaidecât să fie în afara orelor de serviciu? Aceste postări despre APL și tot ce se întâmplă acolo și ce postează consilierii pot fi distribuite de către directorul de grădiniță sau educator? Care sunt limitele, regulile și ce aspecte nu trebuie să fie atinse prin distribuirea acestor postări? Mulțumesc mult!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua. Nu există restricții prevăzute de lege referitor la libertatea de exprimare a funcționarilor publici la care vă referiți (postare, distribuire a informațiilor public difuzate de APL)

26 iunie 2024