Drum de acces

15 martie 2022 88

Buna ziua. Detin un teren inconjurat de alte terenuri private, fara a avea acces direct la drumul public. Este obligat proprietarul terenului, prin care as avea cea mai scurta cale de acces la drumul public, sa-mi ofere dreptul de a trece peste terenul lui, inclusiv cu automobilul? Daca este asa, dar proprietarul mentionat refuza, ce pot sa fac?

Jurist comments 3

  • Avocat

Capitolul III
SERVITUTEA

15 martie 2022
  • Avocat

Cod Civil

15 martie 2022
  • Jurisconsult

Buna Sergiu, eu vă propun să apelați la primărie cu o cerere, unde să motivați problema, unicul organ, care e în drept să soluționeze chestiunile acestea, rezolvarea trebuie să fie pașnică.

17 martie 2022