Dupa 18 ani, copilul poate primi pensia alimentara sau achitarea contractului de studii?

25 iulie 2018 214

Buna ziua. In urma divortului, copilul nu a primit nimic de la sot, doar pensie alimentara in marime de 1.000 lei. Recent a implinit 18 ani, este eleva la colegiul de medicina, iar eu am achitat contractul de studii in valoare de 7.000 lei timp de 2 ani si jumate, durata de studii fiind 5 ani. As putea pretinde ca fostul sot sa achite contractul de studii in urmatorii ani si sa achite in continuare pensia alimentara? Ma descurc foarte greu cu un salariu de 5.500 lei. Tind sa mentionez ca a lasat copilul pe drumuri, iar apartamentul din Chisinau, in care am locuit 20 ani, il da in chirie, el procurindu-si altul dupa divort. Multumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

Pensia de întreținere poate fi încasată doar până la atingerea majoratului de către copil.
În ceea ce privește contractul de studii, d-voastră puteți pretinde achitarea lui de către tatăl copilului.

Succese!

27 iulie 2018