după achitarea integrală a creditului la executorul judecătoresc conform încheiereii judecătorești, poate compania de microfinanțare să solicite sau să încaseze suplimentar bani ca penalități....

31 ianuarie 2023 101

Buna ziua. Am avut o datorie mai veche la o companie de microfinantare. Instanta a pronuntat o hotarare, in care a indicat suma totala pe care trebuia s-o achit si care includea penalitatile si cheltuielile de judecata. Titlul executoriu a ajuns in gestiunea unui executor judecatoresc caruia i-am achitat intr-o perioada de 1 an suma indicata in hotararea instantei, plus onorariul si cheltuielile executorului. Acum, insa, creditorul (compania de microfinantare) cere sa-i mai achit niste penalitati. Daca am achitat tot ce a dispus instanta, compania mai poate sa ceara alte sume? Mersi.

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Oxana.
În procedura de executare silită pot fi calculate dobînzi dacă aceasta o cere creditorul. Însă aceste dobînzi urmează a fi solicitate de executor printr-o încheiere.

Codul de executare prevede
Articolul 24. Calcularea dobînzilor, penalităţilor şi altor

... mai detaliat sume rezultate din întîrzierea executării

(1) La cererea creditorului, executorul judecătoresc este în drept să calculeze şi să încaseze dobînzile, penalităţile şi alte sume rezultate din întîrzierea executării, în funcţie de rata inflaţiei şi în conformitate cu art. 619 din Codul civil. Cererea privind calcularea sumelor rezultate din întîrzierea executării poate fi depusă doar executorului judecătoresc ce deţine documentul executoriu prin care se stabileşte obligaţia principală, pînă la stingerea acesteia. Sumele menţionate se calculează de la data la care hotărîrea judecătorească a devenit definitivă sau, în cazul celorlalte documente executorii, de la data la care creanţa a devenit exigibilă (scadentă) şi pînă la data plăţii efective a obligaţiei cuprinse în orice document dintre acestea, în perioada de calcul fiind inclusă şi durata suspendării procedurii de executare, în condiţiile prevăzute de prezentul cod.

(2) Încheierea executorului judecătoresc se emite, în condiţiile alin.(1) al prezentului articol, doar la momentul încasării/executării sumei obligaţiei principale. Încheierea respectivă este document executoriu şi poate fi contestată în termen de 10 zile de la data emiterii. Încheierea respectivă este executorie după devenirea sa definitivă, numai dacă debitorul nu consimte expres asupra executării ei imediate. Competent pentru emiterea şi executarea acestei încheieri este executorul judecătoresc care stabileşte obligaţia principală.

Articolul 619 din Codul civil a fost renumerotat şi la moment are următorul conţinut:
Articolul 942. Dobînda de întîrziere în executarea obligațiilor pecuniare

(1) În cazul în care o sumă de bani nu este plătită la scadență, creditorul are dreptul la dobîndă de întîrziere pentru suma respectivă din data imediat următoare scadenței plății pînă la data în care s-a efectuat plata, la rata prevăzută la alin. (2) ori la o altă rată prevăzută de dispozițiile legale speciale.

(2) Rata dobînzii de întîrziere este egală cu rata prevăzută la art. 874 plus 5 puncte procentuale pe an, în cazul în care debitorul este un consumator, sau 9 puncte procentuale pe an, în celelalte cazuri. Cu toate acestea, dacă înainte de scadență obligația pecuniară era purtătoare de dobîndă prevăzută de contract, în scopul determinării ratei dobînzii de întîrziere, creditorul poate înlocui rata prevăzută la art. 874 cu rata dobînzii prevăzute de contract.

(3) Debitorul consumator are dreptul să facă dovada că prejudiciul suferit de creditor ca urmare a întîrzierii plății este mai mic decît rata legală a dobînzii de întîrziere.

(4) În cazul în care s-a stipulat o clauză penală, creditorul poate să ceară, la alegere, fie dobînda de întîrziere calculată conform dispozițiilor prezentului articol, fie penalitatea pentru întîrziere. De asemenea, creditorul poate cere despăgubiri pentru prejudiciul cauzat în partea neacoperită de dobînda de întîrziere.

(5) Pe perioada în care suma de bani nu este plătită la scadență cu justificare, debitorul datorează doar dobînda de întîrziere la rata prevăzută la art. 874. Debitorul consumator nu datorează asemenea dobîndă de întîrziere.

(6) Orice clauza contrară dispozițiilor prezentului articol în detrimentul consumatorului este lovită de nulitate absolută.

Articolul 943. Anatocismul și capitalizarea

(1) Dobînda, dobînda de întîrziere sau, după caz, penalitatea se calculează numai asupra sumei de bază a obligației pecuniare (capitalului).

1 februarie 2023
Maria Gogu
  • Avocat-stagiar

Bună ziua Dna Oxana,

Potrivit art. 22 alin. (1) lit. g) din Codul de Executare al R.MD, ”executorul judecătoresc este în drept să calculeze dobânzi, penalități, alte sume rezultate din întârzierea executării unei obligații ce decurge dintr-un document executoriu.”

În conformitate cu art. 24 alin. (1) din Codul de Executare al... mai detaliat R.MD,
„La cererea creditorului, executorul judecătoresc este în drept să calculeze și să încaseze dobânzile, penalitățile și alte sume rezultate din întârzierea executării, în funcție de rata inflației și în conformitate cu art. 619 din Codul civil.
Sumele menționate se calculează de la data la care hotărârea judecătorească a devenit definitivă sau, în cazul celorlalte documente executorii, de la data la care creanța a devenit exigibilă (scadentă) și până la data plății efective a obligației cuprinse în orice document dintre acestea, în perioada de calcul fiind inclusă și durata suspendării procedurii de executare, în condițiile prevăzute de prezentul cod.”

Prin urmare, compania poate solicita inclusiv achitarea dobânzilor, penalităților datorită întârzierii executării documentului executoriu.

Dumneavoastră puteți să vorbiți cu ei ca să vă scutească de această plată sau să achitați doar o parte deoarece plata dobânzii, penalității este la dispoziția creditorului de a o solicita iar de multe ori creditorul nu o solicită pentru a nu vă îngreuna situația.

3 februarie 2023