Dupa buletin de boala mi-au spus sa scriu cerere de concediere

2 iulie 2017 51

Buna, lucrez ficial de 3 ani. De pe 4 aprilie sunt pe buletin de boala. La 9 iunie mi s-a inchis buletinul la lucru. Nu ma cheama moribund ca n-au locuri vacante. Au angajat noi lucratori, mi-au spus sa scriu cerere de concediere din cont propriu. Ce sa fac?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună Svetlana,

Aici cu siguranță vă încalcă drepturile în mod abuziv și anume :
- Nu se admite concedierea salariatului în perioada aflării lui în concediu medical, în concediu de odihnă anual, în concediu de studii, în concediu de maternitate, în concediu parţial plătit pentru îngrijirea copilului pînă la vîrsta de 3... mai detaliat ani, în concediu suplimentar neplătit pentru îngrijirea copilului în vîrstă de la 3 la 6 ani, în perioada îndeplinirii obligaţiilor de stat sau obşteşti, precum şi în perioada detaşării, cu excepţia cazurilor de lichidare a unităţii. ( asta în cazul cînd dvs vă aflați încă în concediu medical ) .

- Totodată, angajatorul nu are dreptul să vp impuie să scriți o cerere de demisionare, ceea ce vă conferă dreptul să vă adresați cu o plângere la Inspecția Muncii pentru atragerea la răspudnere a angajatorului și apoi și în instanța de judecată pentru a vă despagubi moral.

2 iulie 2017
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Va sugerez sa nu depuneti cerere de demisie (evident, daca acest lucrul nu-l doriti). Lasati angajatorul sa forteze concedierea dstra. Pentru aceasta angajatorul va avea nevoie de un temei legal. Acesta nu poate sa va concedieze arbitrar. In eventualitatea in care concedierea va fi una ilegala (lipsa temeiului concedierii, incalcarea... mai detaliat procedurii de concediere etc.) veti avea dreptul sa va adresati in instanta de judecata. Nu este exclusa ipoteza in care angajatorul sa va concedieze respectand legislatia in vigoare.

3 iulie 2017