După câte luni lucrate la o instituție de stat se acordă concediu de maternitate?

14 decembrie 2019 75

Cu o lună în urmă am fost angajată la o instituție de stat, acum am aflat că sunt însărcinată. Am dreptul la concediul de maternitate plătit, dacă la perioada respectivă voi ave 8-9 luni lucrate?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Nu conteaza cit timp veti lucra la locul de munca respectiv.
Veti avea dreptul la concediul de maternitate, si la indemnizatia aferenta.

14 decembrie 2019