După decesul tatălui, mama dorește să ne dăm acordul pentru ca să moștenească doar ea apartamentul

1 aprilie 2022 34

Bună ziua. Tata a decedat cu 5 luni în urmă. Suntem 2 copii și mama. A lăsat moștenire un apartament, care a fost privatizat când eu eram deja căsătorită. Prin urmare, nu mi s-a propus să particip la privatizare. Întrebarea este următoarea: care sunt drepturile mele în privința moștenirii apartamentului. În actul de privatizare a apartamentului nu sunt înscrisă. Vă mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Irina Clepalo
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Buna ziua, dreptul la mostenirea legala a sotului/sotiei supravetuitoare este prevazut la art. 2185 codul civl
Soțul supraviețuitor este moștenitor legal și, în concurs cu clasa întîi de moștenitori (adica cu dvs), are dreptul la 1/4 din masa succesorală, indiferent de numărul descendenților.
Respectiv dvs aveti dreptul sa mosteniti 3/4 din... mai detaliat apartament.

2 aprilie 2022