Dupa divort pot sa-mi fac alte conturi de card?

3 august 2023 5

Buna ziua. Sotul are datorii o la banca, pe care nu le achita de 4 ani. Doua zile in urma au fost blocate si conturile mele de card. Daca desfac casatoria, dar pastrez numele sotului, voi putea sa-mi fac alte conturi de card?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Trebuie de văzut în ce temei v-au fost sechestrate conturile.
Dacă sunteţi fidejusor sau dacă sunt urmărite bunurile comune (în devălmăşie) atunci divorţul nu va schimba situaţia.

4 august 2023
Maria Gogu
  • Avocat-stagiar

Bună ziua, Dvs veți putea deschide alte conturi bancare dar ele la fel vor putea fi urmărite, chiar dacă vă schimbați numele de familie deoarece elementul principal de identificare rămâne același (Idnp).
Banca, în conformitate cu pct. 2.3. lit. c) din Regulamentul privind suspendarea operațiunilor, sechestrarea și perceperea în mod... mai detaliat incontestabil a mijloacelor bănești din conturile bancare, este obligată să informeze organul care a emis documentul de suspendare privind disponibilul de mijloace bănești în conturi, în cazul în care astfel de informație a fost solicitată.
Nu este clar de ce bunurile Dvs la fel sunt urmărite, deoarece Codul Familiei la art. 24 alin. (1) ne spune că fiecare soț răspunde pentru obligațiile proprii cu bunurile proprietate personală și cu cota-parte din proprietatea în devălmășie, care poate fi determinată de către instanța judecătorească la cererea creditorului.
Bunurile Dvs pot fi urmărite doar în cazul în care obligațiile ce decurg din datorie au fost asumate în interesul familiei, dacă prin aceasta au sporit bunurile comune ale soților sau în cazul în care figurați ca fidejusor sau ați dat acordul ca soțul să contacteze creditul.
Prin urmare, reveniți cu detalii pentru a vă putea oferi careva sfaturi.

4 august 2023