După divorț - vreau sa plec cu traiul peste hotare cu copilul

21 mai 2017 111

Bună ziua! Sunt divorțata și am un băiețel de 5 ani. Vreau sa plec cu traiul peste hotare. Fără permisiunea fostului soț pot pleca? Pot avea probleme, sa ma caute si sa am amenințări? Nu vreau sa fug, însă dacă îi spun de pe-acum - voi avea dificultăți. E un tată foarte bun si e atașat de copil. P.S. Am hotărîrea judecății privind determinarea locului de trai al fiului cu mine si nu i-am cerut sa-mi plătească pensie pentru copil. Mulțumesc!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

In cazul in care copilul are pasaport , doar pentru 90 zile ! Pentru stabilirea domiciliului copilului minor peste hotarele tarii este obligatoriu permisiunea tatalui ! Exceptie fiind doar decaderea din drepturile parintesti , insa in raport cu atasarea fata de acesta practic imposibila !
O solutie ar fi sa... mai detaliat stabiliti cu tatal un grafic la Directia Protectia a drepturilor copiilor (teritorial) prin care sa mentionati cind si cum tatal isi va vedea copilulul , ca acesta sa va ofera benevol acest drept !
Succese ;)

22 mai 2017