Dupa inregistrarea la Cadastru a contractului de vanzare-cumparare, mai urmeaza alte proceduri?

10 iulie 2023 5

Buna ziua. Am cumparat un apartament la notar, am inregistrat contractul de vanzare-cumparare la cadastru. Acum ce urmează sa fac? Mai sunt alte proceduri pe care trebuie sa le urmez?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna! Ati parcurs corect pasii. Dupa inregistrarea la Cadastru a apartamentului in Registrul Bunurilor Imobile, sunteti deplin proprietar, la eliberarea actului inregistrat cadastral o sa va dea si un Certificat in care se va mentiona cine este proprietarul, actul inregistrat cadastral, data inregistrarii, acest Certificat este pentru informare. Daca o... mai detaliat sa mai aveti intrebari, va pot ajuta, puteti telefona la nr. de telefon 069049267

10 iulie 2023
Maria Gogu
  • Avocat-stagiar

Bună ziua, Dvs ați opținut dreptul de proprietate din momentul înregistrării contractul în cadrul registului bunurilor imobile. Astfel, nu vă rămâne decât vânzătorul să vă dea cheile apartamentului și să locuiți.
Succes !

10 iulie 2023