Dupa judecata voi putea pleca din tara?

4 decembrie 2022 203

Buna ziua. Am un credit nebancar nu am achitat ratele de 8 luni. Creditorul s-a adresat in judecata si a fost deja fixata data primei sedinte. Dupa judecata voi putea pleca din tara?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Cristina.
Vei putea pleca din țară.
Probabil acuma se examinează cauza cu privire la datorie. Instanța va constatat că într-adevăr aveți datorie față de compania de la care ați luat împrumutul și va emite o hotărîre prin care va dispune să achitați suma restantă și cheltuielile de judecată.

După aceasta compania... mai detaliat de la care ați luat împrumutul va solicita de la instanță titlu executor cu care se va adresa la executorul judecătoresc pentru a încasa forțat de la dumneavoastră datoria.
Executorul vă va informa despre faptul că a fost pornită procedura de executare și în caz că se va constata că plecarea dumneavoastră din țară va fi un impedi,ment pentru întoarcerea datoriei, executorul va solicita prin judecată aplicarea măsurii interdicția de a părăsi țara pentru 6 luni. Doar în acest caz veți avea impedimente la libera deplasare.

5 decembrie 2022