Dupa lichidarea locului de munca de baza, patronul de la locul de munca prin cumul imi refuza sa elibereze certificat pentru CNAS

27 iunie 2017 77

Buna seara am nevoie de o consultatie juridica, anterior avind 2 posturi de munca, unul de baza si unul prin cumul, am beneficiat de la ambele posturi de indemnizatie si concediu de maternitate, ulterior fiind insarcinata cu al doilea copil, activind la lucru de baza la banca aceasta s-a lichidat. Am ramas angajata doar la lucrul prin cumul, angajatorul nu doreste sa puna stampila pe certificatul medical, ce urmeaza a fi prezentat la cnas, motivind ca doar angajatorul de la lucrul de baza poate face acest lucru. Mentionez ca la ambele posturi am achitat impozite si contributii sociale. Va multumesc

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună Ziua Maia,
Pentru început trebuie să știți că la desfăşurarea muncii prin cumul, salariatul beneficiază de aceleaşi drepturi şi garanţii ca şi ceilalţi salariaţi, inclusiv salariale şi de concediu.

Angajarea prin cumul se efectuează fără a fi necesar consimțământul angajatorului de la locul de muncă de bază, de unde rezumă că... mai detaliat angajatorul de la munca prin cumul are toate atribuțiile necesare pentru a vă pune stampila de care aveți nevoie.

29 iunie 2017