Dupa moartea sotului socrul cere anularea donatiei pe care a facut-o pe numele sotului 5 ani in urma

14 octombrie 2019 47

Sotul meu a fost unicul copil in familie. Dupa moartea sotului in viata a ramas socrul. Acesta a inaintat in judecata un dosar impotriva mea pentru rezilierea contractului de donatie. Donataa a fost pe numele sotului si semnata cu 5 ani inainte de moarte. Este legal acest demerssi care sunt sansele mele in judecata? Obiectul donatiei este apartamentul in care locuesc. Multumesc.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

Este necesar să fie analizat contractul de donație și acțiunea înaintată de către socrul Dvs. pentru a ne putea expune referitor la temeinicia pretențiilor socrului Dvs.

15 octombrie 2019