După partajarea averii, carui sot îi revine obligația returnării creditelor?

16 octombrie 2017 145

Un cetatean s-a adresat la parajurist privitor la divorț. A menționat că are niște credite contractate pentru construcția casei. După partajare cui îi revine obligația returnării creditelor?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Aliona Barbăscumpă
  • Jurisconsult

La partajarea averii urma sa stabiliti si modalitatea, proportiile si contribuitia fiecaruia privind returnarea creditelor.
In cazul in care nu ati facut-o, urmeaza sa fiti urmariti de creditori in mod solidar, deoarece ambii sunteti obligati, in proportii egale, sa restituiti creditul, in cazu in care acesta a fost luat in... mai detaliat timpul casatoriei.
Faptul partajarii bunurilor mobile sau /si imbile nu exonereaza de obligatia de a restitui creditul.

17 octombrie 2017
Veronica Li-Șui-Cean
  • Parajurist
  • Alte domenii

Domnul Nicolae,
în conformitate cu art. 26 al Codului Familiei, la împărţirea proprietăţii în devălmăşie a soţilor, datoriile comune se împart între ei proporţional cotelor-părţi ce le-au fost repartizate. La împărţirea proprietăţii în devălmăşie, părţile soţilor sînt considerate egale, dacă contractul matrimonial nu prevede altfel. Instanţa judecătorească este în drept să... mai detaliat diferenţieze cotele- părţi în proprietatea în devălmăşie a soţilor, ţinînd cont de interesele unuia dintre soţi şi/sau de interesele copiilor minori.

17 octombrie 2017
Nicolae Beschieru
  • Parajurist

Mersi mult pentru răspunsuri.

18 octombrie 2017