Dupa rezilierea contractului de munca, poate intreprinderea sa-mi solicite recalculari salariale?

26 septembrie 2017 65

Buna. Am reziliat contractul de munca cu o intreprindere de stat, inca din luna octombrie 2015. Recent am fost contactata de contabila acestei intreprinderi care m-a anuntat ca in rezultatul unui control efectuat de catre Anticoruptie, s-au depistat greseli de calcul pentru un ajutor material (din spusele contabilei, ajutorul material se calculeaza pentru 12 luni, si eu fiindca nu am activat 2 luni din cele 12, trebuie sa intorc diferenta). Are dreptul intreprinderea dupa rezilierea contractului si dupa semnatura contabilei in Fisa de lichidare pentru eliberare, sa-mi solicite achitarea diferentei? Contez pe ajutorul dumneavstra. Va multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

În dreptul muncii al Republicii Moldova doar răspunderea materială a salariatului/angajatorului subzista încetării contractului individual de muncă.

Cu alte cuvinte,dacă nu sunt întrunite semnele faptei care ar atrage repararea prejudiciului material / moral cauzat angajatorului prin beneficierea de drepturi salariale, atunci d-voastă NU trebuie să restituiti partea solicitată... mai detaliat în urma efectuării recalculării de către angajator.

Succese!

28 septembrie 2017