După un an de divorț, pot cere de la tatăl copiilor să achite pensia alimentară?

21 august 2019 47

Procesul de divorț a avut loc anul trecut - iulie 2018 iulie. Până la judecată am fost convinsă că o înțelegere cu fostul soț că o să mă ajute la creșterea copiilor minori de 10 și 8 ani. Pe parcurs, foarte rar și puțin, mai transmitea câte un ban de cheltuială. Eu nu am un serviciu oficial, locuiesc cu chirie și abia reușesc de una singură să asigur copiii cu toate cele necesare. Vă rog mult să mă ajutați: cum să procedez? Pot beneficia de o susținere în cazul meu, căci sunt disperata? Mulțumesc!

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Nina.

Da, chiar și acum puteți să înaintați o acțiune în instanța de judecată prin care să cereți încasarea pensiei de întreținere a copiilor de la tatăl acestora.

De regulă, pensia de întreţinere se încasează de la data adresării în instanţa judecătorească. Însă aceasta poate fi încasată și pentru perioada anterioară... mai detaliat adresării în instanţa judecătorească dacă se va stabili că în perioada respectivă s-au întreprins măsuri de acordare a întreţinerii, dar tatăl copiilor s-a eschivat de la plata pensiei.

3 septembrie 2019