Duplicat al numerelor de inregistrare auto.

27 aprilie 2018 289

Ma aflu cu un auto din RO in MD. Pentru a ma apara de furtul placutelor fac duplicat la numere (nu oficial, simpla tiparire pe o placa de plastic, la tipografie, sub xerox). Dar numerele originale le pastrez in automobil. Care pot fi urmarile? Ce sfaturi imi puteti da? Cum ar fi mai bine sa procedez in asa situatie? Dupa parerea mea falsificarea nu ar putea sa-mi fie incriminata.

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Iulian.

Conform pct. 9 din Regulamentul circulației rutiere, pentru a fi admise în traficul rutier, vehiculele trebuie să fie înmatriculate sau, după caz, înregistrate şi să poarte plăcile cu numărul de înmatriculare (înregistrare) corespunzător standardului.

Presupun că situației dumneavoastră ar putea fi aplicate prevederile art. 230, alin. (1) din Codul contravențional,... mai detaliat care prevede sancțiunea sub formă de amendă de la 150 la 300 de lei cu aplicarea a 2 puncte de penalizare pentru conducerea unui vehicul cu numărul de înmatriculare nestandardizat sau amplasat cu încălcarea standardului.

Din cele expuse în întrebare, rezultă că plăcuțele montate pe mașina dumneavoastră nu sunt fabricate de autoritatea competentă. Prin urmare, acest fapt ar putea fi atribuit sintagmei “amplasat cu încălcarea standardului”.

O zi bună.

4 mai 2018