Durata contractului de arenda pentru terenuri agricole

8 iulie 2019 38

Bună ziua. As dori sa aflu care este durata ideala a unui contract de arenda pentru terenuri agricole. Va mulțumesc anticipat pentru raspuns.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua!

Stimată Dna Cristina,
Codul civil al RM prevede următoarele referitor la termenul contractului de arendă:
Articolul 1291. Termenul arendei
(1) Termenul arendei se stabilește de către părțile contractante, dar nu va fi mai mic de 1 an și mai mare de 30 de ani.
... mai detaliat (2) La darea în arendă a terenurilor agricole în scopul sădirii unor plantații multianuale, termenul arendei va fi de cel puțin 25 de ani, dacă în contract nu este prevăzut un alt termen.

Cu regret, Codul civil nu cunoaște și nici nu definește care este și ce se înțelege prin „durată ideală a unui contract de arendă pentru terenuri agricole”, însă, reieșind din natura lucrărilor agricole pentru care se arendează terenurile agricole Părțile pot conveni asupra unui termenul de arendă potrivit pentru ambele.

Mai jos aveți link-ul de accesare a Codului civil al Republicii Moldova:
http://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=112573&lang=ro

Succes.

9 iulie 2019