E adevarat ca pot ajunge pe 2 ani dupa gratii pentru un credit nerambursat?

9 noiembrie 2022 281

Buna ziua. Am un credit nerambursat in valoare de 7.719 lei. Dosarul a ajuns la o compania de colectare a datoriilor. Am fost telefonata de un reprezentant al acestei companii care mi-a zis ca daca nu achit integral aceasta suma in decurs de 2 zile, ei imi pot aplica o amenda in marime de 32.500 lei, 200 de ore de munca in folosul comunitatii sau 2 ani de inchisoare. Dosarul deja a fost in judecata, fara prezenta mea. Hotararea ma obliga sa achit suma mentionata, plus 2.500 lei cheltuieli judiciare. Eu de 2 ani ma aflu peste hotare si acasa am un copil minor. E adevarat ceea ce mi-a zis consultantul acestei companii? Si ce drepturi am eu in acest caz?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna Larisa, reperezentantul companiei de creditare n-a procedat corect, ei nu au dreptul să aplice vreo amendă așa de enormă și 200 de ore de muncă în folosul comunității sau 2 ani închisoare. Ei nu au așa atribuții de serviciu, e non sens. Dacă vreți mai detailiat puteți apela... mai detaliat la viberul de pe telefonul +37368669950.

10 noiembrie 2022